Mimari Restorasyonda, insanlığın ortak kültürel mirası olan tarihi yapıların, kentsel, kırsal, tarihi, arkeolojik çevrelerin ve yerleşmelerin korunmasındaki amaç, onların özgünlüğünü koruyarak ömrünü uzatmaktır.

Mimari Restorasyonda, mimari tasarım için geçerli olan bütün kurallar geçerli olmakla birlikte, tasarımcı herhangi bir tasarım problemindeki kadar özgür değildir. Eski verileri dikkate alması ve restorasyonu yapılacak eser ve bölge hakkında yeterli bilgi birikiminin olması gerekmektedir. Bir restorasyon asla onu inceleyenleri yanıltacak veya tarihi bir belgeyi değiştirecek şekilde yapılmamalıdır. Onarım uzmanlık gerektiren bir iştir. Amacı, kültür varlığının estetik ve tarihi değerini korumak ve ortaya çıkarmaktır, ömrünü uzatarak orjinalliği korunmuş formuyla gelecek kuşaklara taşınmalıdır. Onarım kendine temel olarak aldığı özgün malzeme ile güvenilir belgelere saygıyla bağlıdır. Sahip olduğumuz birikimlerle restorasyon projelerindeki riskleri iyi analiz ederek projelerimize start veririz.

Herhangi bir onarım işine başlamadan önce ve bittikten sonra, kültür varlığının arkeolojik ve tarihi bir incelemesi yapar, yeterli birikime sahip olmayan ekiplerin söz konusu projelerde sorumluluk almasına izin vermeyiz.

 

 
Sorunuz mu var? Bize Ulaşın